Zakupy bez plastiku

Czy wiecie, że w każdym obszarze naszego życia możemy znaleźć łatwe zamienniki plastiku, ograniczając tym samym jego zużycie. Co możemy zrobić w tym celu, wybierając się na codzienne zakupy? Samo ograniczenie opakowań to już wielki krok w zmniejszeniu generowanych przez nas odpadów.

Możemy przede wszystkim iść na zakupy z własną torbą – ograniczacie wówczas odpady i w dodatku nie płacicie za plastikowe torby.

A wiecie jak długo rozkłada się taka plastikowa „reklamówka”?

450 lat!

Do szmacianej torby wielorazowego użytku możemy włożyć nasze zakupy bez dodatkowych plastikowych opakowań – tacek, folii itp. Takie zakupy najłatwiej nam będzie zrobić na bazarku, targu, ulicznym stoisku – tam warzywa i owoce nie są dodatkowo pakowane – prosto z drewnianych skrzynek trafiają do naszych materiałowych siatek. Będąc w supermarkecie również warto wybrać owoce i warzywa sprzedawane na wagę albo sztuki, a nie te dodatkowo zapakowane.

Jeśli potrzebujemy opakowań, zabierzmy na zakupy swoje własne – bawełniana torebka na pieczywo, woreczki wielokrotnego użytku na sypkie produkty, własne opakowanie na jajka, czy własne pojemniki wielorazowego użytku. Kupujmy produkty na wagę – zawsze mamy wtedy wpływ na to, jak zostaną zapakowane. Starajcie się nie kupować towarów pojedynczo zapakowanych – pojedyncze serki, każdy trójkącik w osobnej folii, indywidualnie pakowane saszetki z herbatą, śmietanki do kawy…

Pamiętajcie o tym, że istnieją produkty w opakowaniach zwrotnych – korzystajmy z nich.

Na razie jeszcze w Polsce to mało popularne, ale już pierwsze sklepy bez opakowań powstają w większych miastach i będzie to trend rosnący. Może już takie miejsce powstaje obok Was?

Zmieniajmy swoje nawyki – oprócz dbałości o ekologię i naszą planetę, pokażecie naprawdę dobry styl.

PS. Tak – wiemy o publikowanych raportach, które pokazują wyliczenia, że foliówki są bardziej „eko”, bo do ich produkcji zużywamy mniej energii i zasobów i że torbę bawełnianą musielibyśmy użyć kilkaset, a nawet tysiąc razy, żeby efekt dla środowiska był jednakowy. To teraz zastanówcie się:

  • Z ilu foliowych reklamówek zmieścicie zakupy w jednej torbie bawełnianej? Jeśli co najmniej z dwóch już też czas nam dwukrotnie się skraca.
  • Ilokrotnie wykorzystujemy później ponownie foliową reklamówkę? Bo torbę materiałową możemy z powodzeniem używać miesiącami, a nawet latami (przetestowaliśmy to sami;)). Wystarczy prawie codziennie po świeże pieczywo iść z własną torbą – i mamy już ok 260-300 użyć torby.
  • W dobie transformacji energetycznej, kiedy coraz większe znaczenie mogą mieć odnawialne źródła energii, a także w perspektywie istotnego wzrostu efektywności energetycznej – zużycie energii przy produkcji będzie miało coraz mniejsze znaczenie.
  • Ale bez wątpienia olbrzymie znaczenie ma to co pozostawiamy naszym dzieciom i ich dzieciom – oceany pełne plastikowych śmieci.