Pożyteczny plastik. Medycyna

Plastik stal się negatywnym bohaterem ostatnich lat. Dzisiaj codziennie czytamy i słyszymy o tym, jak bardzo jest szkodliwy, jakie czyni spustoszenie. To wszystko prawda, powinniśmy wszyscy być tego świadomi, aby ograniczać jego zużycie. Ale nie rezygnować zupełnie… Są dziedziny, w których plastik odgrywa wielką i niezastąpioną rolę.

Wszechstronność materiałów z tworzyw sztucznych wynika z możliwości ich formowania, laminowania lub kształtowania oraz dostosowywania ich fizycznie i chemicznie. Plastik jest obecny wszędzie. Ma szerokie i często bardzo pożyteczne zastosowanie.

Wykorzystanie plastiku pozwoliło na rozwinięcie m.in. medycyny – dzięki niemu stosowane procedury są bezpieczniejsze i prostsze dla pacjentów.

Wykorzystanie plastiku we współczesnej medycynie wciąż wzrasta. Tworzywa sztuczne przyczyniły się do zmniejszenia kosztów leczenia, skali występowania chorób zakaźnych i umożliwiły większą kontrolę bólu. Zaawansowane technologicznie polimery są wykorzystywane do tworzenia nowych i ulepszonych sztucznych kończyn, a plastikowe pojemniki jednorazowego użytku istotnie zmniejszają ryzyko infekcji – w szczególności przyczyniły się m.in. do zmniejszenia zakażeń gronkowcem.

Wśród bardzo przydatnych, wykonanych z plastiku przedmiotów znajdują się również: akcesoria oddechowe, filtry laboratoryjne i ich obudowy, urządzenia diagnostyczne i probówki do pobierania krwi, separatory i komponenty dializy. Rękawice używane przez personel medyczny są wykonane z miękkiego i elastycznego tworzywa sztucznego i pomagają w utrzymaniu sterylnych warunków w szpitalach.

Tworzywa sztuczne mogą być użyte tam, gdzie wykorzystanie szkła czy metalu byłoby trudne lub nawet niemożliwe.. Plastik nie zbije się jak szkło, jest mocny, wytrzymały i elastyczny. Znajduje zastosowanie w wyspecjalizowanych produktach medycznych, zwłaszcza wtedy, gdy ważna jest ich wysoka wydajność. Żywice polieteroeteroketonowe (PEEK) zastępują coraz więcej żywic tytanowych, ceramicznych i innych np. w implantach ortopedycznych.

Skanowanie rezonansem magnetycznym stwarza możliwości przyciągania metalowych przedmiotów, a te, umieszczone zbyt blisko urządzenia MRI, mogą spowodować zagrożenie „lecąc” w powietrzu przyciągane przez maszynę. Obudowy urządzeń rezonansu magnetycznego, a nawet narzędzia używane do instalacji urządzenia MRI są, więc wykonane z tworzyw sztucznych.


Nawet w czymś tak powszechnym, jak okulary, tworzywa sztuczne odegrały istotną rolę. Zastosowanie plastikowych oprawek i soczewek pomogło zmniejszyć wagę i zwiększyć bezpieczeństwo, czyniąc okulary bardziej odpornymi na uszkodzenia. Osoby, które nie chcą nosić okularów, dzięki wykorzystaniu tworzyw sztucznych, mają możliwość stosowania soczewek kontaktowych.

Także protezy kolan, czy bioder są wykonane z plastiku. Plastikowe są przenośne urządzenia medyczne przeznaczone do stosowania przez pacjenta w domu – narzędzia diagnostyczne, glukometry czy ciśnieniomierze.

Czy wiedząc jak wiele korzyści daje nam plastik, powinniśmy z niego zaprzestać jego stosowania? Na pewno nie. Nie ma jednak wątpliwości, że musimy istotnie ograniczać użycie tworzyw sztucznych, tam, gdzie z łatwością możemy z nich zrezygnować lub zastąpić je materiałami nadającymi się do przetworzenia.