Plastik nasz codzienny

Wszechstronne tworzywa sztuczne inspirują innowacje, które pomagają uczynić życie łatwiejszym, zdrowszym i bezpieczniejszym każdego dnia. Tworzywa sztuczne są używane do produkcji kasków rowerowych, fotelików dziecięcych i poduszek powietrznych w samochodach. Znajdują się na dachach, ścianach, podłodze i izolacji, dzięki czemu domy i budynki są energooszczędne. Tworzywa sztuczne w opakowaniach pomagają zachować wartości odżywcze i świeżość żywności. Wreszcie… pociągi, samoloty i samochody – nawet statki, satelity i stacje kosmiczne – zbudowane są przy wykorzystaniu tworzyw sztucznych.

Rozejrzyj się po swoim domu. Telewizor, kino domowe, telefon komórkowy, odkurzacz, – większość sprzętów wykonana jest z plastiku… Spójrz na kuchnię – plastikowe krzesła lub stołki barowe, plastikowe blaty, plastikowe wykładziny (PTFE) w nieprzywierających patelniach, plastikowe rury w instalacji wodociągowej – lista jest niemal nieskończona… Co powiesz jak otworzysz lodówkę?

Niektóre tworzywa występują w naturze, np. guma drzewna. Tworzywa sztuczne mogą być produkowane z polimerów syntetycznych – wytworzonych przez człowieka, lub naturalnych poddanych modyfikacji. Mogą mieć przeróżne właściwości. Istnieją „organiczne” tworzywa sztuczne, które zawierają węgiel i nieorganiczne tworzywa sztuczne, które go nie zawierają. Niektóre tworzywa sztuczne są twarde i odporne na pękanie, inne miękkie i elastyczne. Tworzywa sztuczne są składową wielu rzeczy, których ludzie nie kojarzą bezpośrednio z plastikiem – np. farb, powłok ochronnych i okładzin, klejów, uszczelniaczy czy izolacji. Istnieje olbrzymia ilość różnych rodzajów tworzyw sztucznych.

Dzięki tej różnorodności lista zalet plastiku jest bardzo długa… oto kilka z nich…

  • W projektowaniu samochodów, tworzywa sztuczne przyczyniły się do wielu innowacji w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i oszczędności paliwa.
  • Opakowania z tworzyw sztucznych pomagają chronić i konserwować towary, zmniejszając jednocześnie wagę transportu, dzięki czemu oszczędzane jest paliwo i redukowana emisja gazów cieplarnianych.
  • Od komputerów i telefonów komórkowych po telewizory i kuchenki mikrofalowe – trwałe, lekkie i niedrogie tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały elektronikę, na której polegamy każdego dnia.
  • Tworzywa sztuczne przyczyniają się do tego, że sportowe akcesoria ochronne – takie jak plastikowe kaski, ochraniacze na usta, gogle – są lżejsze i mocniejsze, aby zapewnić entuzjastom sportu jak największe bezpieczeństwo.
  • Szereg tworzyw sztucznych służy do pakowania, dostarczania, przechowywania lub podawania żywności i napojów. Tworzywa sztuczne stosowane w opakowaniach do żywności są wybierane właśnie dlatego, że wykonują dobrą pracę: są uważane za obojętne i chemicznie odporne na środowisko zewnętrzne oraz same produkty spożywcze i napoje.
  • Plastikowe pojemniki na żywność w kuchence mikrofalowej: Wiele dzisiejszych plastikowych pojemników i opakowań jest specjalnie zaprojektowanych, aby wytrzymać temperatury ogrzewania generowane w kuchence mikrofalowej. Wszystko, co musisz zrobić, to sprawdzić przedmiot lub etykietę opakowania i postępować zgodnie z instrukcjami.

Nie ma wątpliwości, że wynalezienie plastiku przyczyniło się to olbrzymiego postępu w wielu dziedzinach gospodarki, nauki i naszego codziennego życia. Nie można być jednak głuchym i ślepym na to jakim stał się również zagrożeniem. Tylko czy to samo tworzywo jest zagrożeniem? Czy sposób w jaki zaczęliśmy z niego korzystać – traktując ten wytrzymały materiał jako coś jednorazowego, co często chwilę po pierwszym użyciu, wyrzucamy?